Forum Forum grupy 6 WIL Strona Główna Forum grupy 6 WIL
Wydział Inżynierii Lądowej PK
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Część pojęć na 2 kolosa z budownictwa(nie wiem czy dobre)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum grupy 6 WIL Strona Główna -> Pokłady wiedzy!
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Clubberr
Gość






PostWysłany: Wto 16:32, 16 Maj 2006    Temat postu: Część pojęć na 2 kolosa z budownictwa(nie wiem czy dobre)

Dach odwrócony
Jest to rodzaj stropodachu niewentylowanego. Jednak układ warstw w dachu został tutaj odwró-
cony - stąd jego nazwa. Najpierw na stropie układa się izolację przeciwwilgociową, a dopiero na niej izolację termiczną z polistyrenu ekstrudowanego - materiału całkowicie odpornego na wilgoć. Całość przykrywa się żwirem, który jest ochroną przed opadami atmosferycznymi. Warstwa żwiru powodu-
je, że zwiększa się powierzchnia parowania i nawet gdy dach całkowicie jest zalany wodą izolacja cieplna pozostaje sucha. Dach odwrócony jest podstawą do założenia zielonego dachu.

Papa perforowana (wentylacyjna) PP/50/900 stosowana jest jako warstwa wentylująca w wielowarstwowych pokryciach dachowych, zarówno przy renowacji istniejących dachów jak i wykonaniu nowych pokryć papowych, tam gdzie występuje konieczność wykonywania stropodachów odpowietrzanych. Papa wentylacyjna ma na celu wyrównanie ciśnień pod warstwami papowymi i zapobiega powstawaniu pęcherzy. Papa wentylacyjna wraz z kominkami wentylacyjnymi tworzy układ umożliwiający odprowadzenie niepotrzebnych gazów z pokrycia do atmosfery.

ofasowanie- obróbki blacharskie
Dach pilasty (szedowy) to zespół dachów jedno- lub dwuspadowych. Stosowany jest najczęściej do przykrywania dużych powierzchni budynków. Dach ten umożliwia jednocześnie górne oświetlenie pomieszczenia.
Gont-klinowata deseczka z drewna sosnowego, jodłowego lub świerkowego służąca do krycia dachów (niekiedy także ścian), szer. 8-10 cm, dł. 60-70 cm, z wpustem wyżłobionym wzdłuż jednego z dłuższych boków, ...
Gąsior rodzaj o specjalnym kształcie, stosowanej do krycia naroży lub koszy dachu

Blachownica, konstrukcja stalowa z blach, kątowników i płaskowników, o budowie płaskiej lub skrzynkowej. Elementy blachownicy mogą być nitowane, spawane, rzadziej łączone śrubami. Ze względu na stosunkowo małą masę, a dużą sztywność konstrukcji, stosuje się ją w budowie wiaduktów, dźwignic oraz innych mocno obciążonych konstrukcji nośnych
Okno ościeżnicowe (polskie) (Rys. 2) - zwane także futrynowe, ma ościeżnicę wykonaną z bala drewna sosnowego (130 × 70 mm), w której wykonane są dwa pojedyncze wręby przylgowe; jedne dla skrzydeł otwieranych na zewnątrz, a drugi dla skrzydeł otwieranych do wewnątrz pomieszczenia. Okna te były i są stosowane w starym budownictwie, szczególnie wiejskim. Konstrukcja ich jest prosta. Ramiaki ościeżnicy łączone są na złącza kątowe, płaskie, podwójne lub potrójne, widlicowe i na klej. Przy oknach wielodzielnych ościeżnicę dzieli się na pola słupkami, które posiadają również dwustronne pojedyncze wręby dla skrzydeł. Ramiaki skrzydeł łączone są również na złącza kątowe, przelotowe, widlicowe, wzmocnione dodatkowo narożnikami metalowymi. Wadą tych okien jest jednak to, że skrzydła zewnętrzne otwierają się na zewnątrz, co utrudnia ich mycie na wyższych kondygnacjach i stwarzają niebezpieczeństwo dla przechodniów w razie zbicia szyb.

Okno krosnowe (Rys. 3) - składa się z krosna, wykonanego z balu sosnowego o jednostronnej, pojedynczej przyldze i skrzydła, często nie otwieranego jak przy oknie wystawowym (Rys. 4). Wymiary przekrojowe elementów konstrukcyjnych i sama konstrukcja okna krosnowego są podobne jak przy oknach ościeżnicowych. Jednak inny jest jedynie ramiak dolny skrzydła otwieranego do wewnątrz ze względu na konieczność osadzenia w nim okapnika z blachy (Rys. 3c) lub okapnika, wyrobionego w samym ramiaku (Rys. 3d). Ponieważ wręb przylgowy w dolnym ramiaku krosna, na skutek jego małych wymiarów jest narażony często na uszkodzenia, dlatego dla stworzenia trwałej przylgi przymocowuje się na śruby płaskownik (rys. 3d). Okna krosnowe stosuje się przeważnie w pomieszczeniach nie wymagających ogrzewania (piwnice, poddasze) i wewnątrz budynku, między poszczególnymi pomieszczeniami. W starych budynkach, przy grubych ścianach, okna krosnowe są wpuszczane w jeden otwór, tworząc rodzaj okna polskiego, lecz bez ościeżnicy. Jedyną zaletą okna krosnowego jest to, że jest łatwe i tanie w wykonaniu. Natomiast z wad to niedoskonała szczelność i izolacja termiczna
Rys. 3. Szczegóły konstrukcyjne okna krosnowego: a) przekrój poziomy, b) przekrój pionowy - część górna, c) przekrój pionowy - część dolna, d) okapnik drewniany, e) szczegół wrębu francuskiego w oknie krosnowym, f) styk ramiaków skrzydeł

Okno skrzynkowe (Rys. 5) - wykonane jest w postaci skrzynki, w skład której wchodzą: ościeżnica i krosno. Obie części połączone są ze sobą na czop i gniazdo oraz na gwoździe i klej. Połączenia narożnikowe skrzynki są takie same jak w ościeżnicach i krosnach, z tym, że wręby z przylgami w ościeżnicy i w krośnie dla skrzydeł, wycięte są od strony wewnętrznej. Poza tym dolny ramiak ościeżnicy ma wyżłobiony rowek (o głębokości 7 mm) dla wody, jaka może powstać na skutek pocenia się lub odtajania zamarzniętych szyb skrzydeł okna. Wymiary i przekroje ramiaków skrzynki zależą od grubości ramiaków skrzydeł okna. Dla zabezpieczenia przed przenikaniem wody deszczowej do środka skrzynki okna, w dolny ramiak skrzydeł zewnętrznych, wpuszczany jest okapnik z blachy (Rys. 6a) lub wklejony okapnik z drewna z wyrobionym rowkiem (tzw. kapinos), który ułatwia ściekanie wody (Rys. 6b). Konstrukcja skrzydeł okna skrzynkowego jest podobna do skrzydeł okna ościeżnicowego z tym, że w oknie skrzynkowym, skrzydła zewnętrzne mają zawsze mniejsze wymiary niż skrzydła wewnętrzne. Do grupy okien skrzynkowych należą również tzw. okna półskrzynkowe, które różnią się tym, że nie mają pełnej skrzynki (tzw. ościeżnicy i krosna), lecz ościeżnicę i tylko krośniaki (poziome elementy krosna), bez ramiaków pionowych. Krośniaki z ościeżnicą łączone są na własne pióro i wszystkie skrzydła otwierają się do wewnątrz pomieszczenia. Okna półskrzynkowe mają takie zalety, jak: - otwierają się do wewnątrz (tak jak skrzynkowe), - przesłaniają mniej światła, ponieważ skrzydła zewnętrzne na szerokość mają ten sam wymiar co skrzydła wewnętrzne, - są mniej wrażliwe na zacieki, ponieważ nie posiadają krośniaków pionowych.

Rys. 5. Skrzynka okna otwieranego do wewnątrz: 1 - ościeżnica, 2 - krosno, 3 - skrzydła lewe, 4 - skrzydła prawe
Okno zespolone (szwedzkie) (Fot. 1) - ma konstrukcję najlepszą ze wszystkich okien tradycyjnych. Nazwa zespolone pochodzi od tego, że obydwa skrzydła zewnętrzne i wewnętrzne są ze sobą połączone (zespolone) przy pomocy zawias szarnierowych (Rys. 7) i skręcane śrubami szwedzkimi (Rys. Cool. Skrzydła zespolone mają już trzy przylgi, stąd szczelność ich jest większa od pozostałych i uzyskuje się lepsze warunki izolacji cieplnej, gdyż stabilna warstwa powietrza (grubość 4-5 cm) między zespolonymi skrzydłami jest złym przewodnikiem ciepła. Natomiast wadą tych okien jest to, że powietrze zewnątrz przenika krótszą drogą, są trudności w ich uszczelnianiu i są wrażliwsze na czynniki atmosferyczne. Okna zespolone w Polsce są stosowane od ponad 20 lat, szczególnie w budynkach mieszkaniowych wielokondygnacyjnych (blokach). Ponieważ okna tradycyjne nadal są użytkowane zachodzi konieczna potrzeba omówienia zasad ich konserwacji, a nawet sposobów dokonywania napraw drobnych i remontów kapitalnych.
Fot. 1.

• okna krosnowe - zbudowane są z krosna i pojedynczego skrzydła okiennego otwieranego do wewnątrz. Okna krosnowe często wykonywane są jako stałe (nieotwieralne). Stosuje się je bardzo rzadko z uwagi na niską izolacyjność termiczną.
• okna ościeżnicowe (zwane też oknami polskimi) – zbudowane były z ościeżnicy, do której mocowane są podwójne skrzydła okienne (jedno otwierane na zewnątrz pomieszczenia, drugie do środka). Stosowane były zwłaszcza w budownictwie wiejskim i w miastach na najniższych kondygnacjach.
• okna skrzynkowe – rama okienna złożona jest z ościeżnicy i krosna, do niej mocowane są podwójne skrzydła okienne otwierane do środka. Skrzydła zewnętrzne zawsze mają nieco mniejszy wymiar niż skrzydła wewnętrzne. Odmianą okien skrzynkowych są okna półskrzynkowe. Ich rama złożona jest z ościeżnicy i poziomych elementów krosna zwanych krośniakami. Skrzydła okien półskrzynkowych są tej samej wielkości.
• okna zespolone (szwedzkie) – posiadają podwójne skrzydła połączone ze sobą za pomocą śrub. Zawieszone są na ramie okna na wspólnym zawiasie. Stosowane w Polsce od ponad czterdziestu lat
Odmianą okien skrzynkowych są okna półskrzynkowe. Ich rama złożona jest z ościeżnicy i poziomych elementów krosna zwanych krośniakami. Skrzydła okien półskrzynkowych są tej samej wielkości.

Szczeblina, szpros, listwa zamocowana w ramach (okiennych lub drzwiowych) bądź w ościeżnicy, dzieląca skrzydło okienne (drzwiowe), okno stałe lub świetlik na mniejsze pola.

Ślemię stała, pozioma poprzeczka dzieląca najczęściej okno na część górną i dolną. Jest połączona z futryną. W otworze drzwiowym rozdziela nadświetle od drzwi. Poprzeczka dzieląca skrzydło okienne mniejsze kwatery to szpros.
górna belka oparta na słupach (sochach) w konstrukcji sochowej

Posadzka
Jest to wierzchnia, wykończeniowa warstwa podłogi. W pokojach jako posadzkę układamy zwykle parkiet lub panele drewniane, często też wykładzinę dywanową. W kuchniach i łazienkach - terakotę lub wykładzinę winylową. W piwnicy i innych pomieszczeniach gospodarczych czasami posadzkę robi się tylko ze specjalnej zaprawy.
Posadzka powinna być estetyczna i łatwa do utrzymania w czystości. Musi być też odpowiednio twarda i odporna na ścieranie - tak by nie niszczyła się podczas codziennych czynności domowych. Nie powinna się wgniatać w miejscach, gdzie postawimy na niej ciężkie meble, ani pęknąć, gdy upuścimy talerz czy nóż.

Drzwi prawe to takie, których zawiasy (patrząc od strony, z której są zamontowane w ościeżnicy) znajdują się z prawej strony.

Drzwi lewe to takie, których zawiasy (patrząc od strony, z której są zamontowane w ościeżnicy) znajdują się z lewej strony.

tynki renowacyjne są przygotowywane fabrycznie i charakteryzują się bardzo wysoką porowatością i przepuszczalnością pary wodnej, a jednocześnie posiadają znacznie obniżoną przewodność kapilarną. Sposób działania tynków renowacyjnych można najlepiej zrozumieć porównując je z tynkami wapiennymi i cementowymi. W przypadku tynku wapiennego możliwe jest niezakłócone kapilarne podciąganie wody. Jeżeli woda będzie zawierała rozpuszczone sole, to są one transportowane w strefę przypowierzchniwą tynku i tam w wyniku odparowania wody ulegają krystalizacji

Tynk renowacyjny Materiał o wysokiej porowatości umożliwia krystalizację soli we wnętrzu tynku, bez uszkodzeń jego struktury.
Niski współczynnik podciągania kapilarnego ogranicza migrację roztworów solnych z muru na powierzchnię tynku.

Tynk trójwarstwowy
Tynk składający się z trzech warstw:
- obrzutka (3 - 5 mm),
- narzut (15 - 20 mm),
- gładź (5 - 7 mm).

tynk trójwarstwowy, składający się z obrzutki (szprycy), narzutu i gładzi. Do obrzutki o grubości 4-5 mm używa się zaprawy rzadkiej, cementowo-wapiennej. Zasadniczą warstwę tynku stanowi narzut o grubości 1-1,5 cm. Ostatnią warstwę - wygładzającą - nakłada się z zaprawy wapiennej.

Koryto specjalny pojemnik do przechowywania lub przenoszenia materiałów sypkich i płynów, także część urządzenia technicznego mająca kształt rynny, służąca do odprowadzania lub doprowadzania płynów lub materiałów sypkich. Żelazne koryta napełnione wapnem.

Rynny leżące- wykonane są sporadycznie jedynie przy pokryciu blachą są one narażone na wygięcie przez przesuwający się śnieg

Rynny stojące- uchwyty rynnowe wspierane są na obróbce blaszanej gzymsu. Dodatkowe przytrzymywacze przynitowane są do uchwytów. Rynny stojące są skomplikowane, kosztowne i rzadko wykonywane



Przykłady różnych form rynien.
1 - rynna podwieszana przed elewacją,
2 - rynna stojąca na gzymsie,
3 - rynna leżąca,
4 - rynna ukryta za gzymsem,
5 - rynna koszowa,
6 - rynna na dachu szedowym.
Rys. TPP

Świetliki kalenicowe szklane

Świetliki z kątem nachylenia wynoszącym 20-45o.

Rama aluminiowa montowana jest z izolatorem, rynienką i podwójną uszczelką przylegającą do podstawy. Ramy aluminiowe.
Służą do oświetlania m.in. pomieszczeń inwentarskich

Rygiel - w budownictwie drewnianym poziomy element konstrukcyjny, wiążący dwa (lub więcej) słupy na dowolnej wysokości.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wasyl
Administrator



Dołączył: 03 Lut 2006
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Żywiec

PostWysłany: Wto 18:36, 16 Maj 2006    Temat postu:

dachy odwrócone to fajna sprawa:) wiecej na [link widoczny dla zalogowanych]
polecam strone [link widoczny dla zalogowanych] - do kolosa moze sie średnio przydać, ale na przyszłość i dla poszerzenia horyzontów lux:)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jwetuiwhvtnuhwb




Dołączył: 08 Kwi 2007
Posty: 12
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 18:01, 08 Kwi 2007    Temat postu:

High quality full size videos!
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum grupy 6 WIL Strona Główna -> Pokłady wiedzy! Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin